1. veřejná brigáda (fotogalerie)

V sobotu 23. června (a nakonec i v neděli 24. června) proběhla naše společná první brigáda. Rozděleni do tří skupin jsme se pustili do práce. Sešlo se nás asi pětadvacet a řada dalších se nám omluvila, protože ve stejnou dobu se běžel Olomoucký půlmaraton.

Nejtěžší práce zajistila parta tří chlapíků okolo bagristy „Mirda 46“, kteří odvedli obrovský kus práce (za prakticky symbolickou odměnu) a účastníci brigády je překřtili virtuózy s bagrem. Vykopali dva propady v zemině až na „neexistující“ kanalizační přípojky (které jsme majitelům přilehlých nemovitostí nechali odkryté ke geodetickému zaměření a opravě), pomohli vytrhnout pařezy a poklidit na place. Vykopali jámu a usadili betonovou rouru pro základ máje, srovnali terén pro ohniště, odstranili zbytky asfaltových ploch a udělali přípravu na stání pro popelnice.

My jsme mezitím pokáceli hrušeň a prořezali všechny stromy, které to potřebovaly. Jednu lípu jsme připravili na podzimní kácení. To všechno bychom zase nezvládli bez pana Pospíšila s vysokozdvižnou plošinou, který bydlí v sousedství.

Všichni brigádníci pak na place betonovali, skládali kameny do písku na ohniště, uklízeli, kontrolovali „studnu“ nebo řezali trámky na kontejnerové stání. Pro brigádníky jsme měli připravený teplý oběd (guláš) a jedna ze sousedek přinesla na přilepšenou dva tácy výborných zákusků. Prostě příjemná pohoda.

Přestože jsme kolem 16. hodiny všem brigádníkům poděkovali s tím, že pro dnešek stačilo, zůstala s námi parta nejzapálenějších pracantů, kteří řekli, že neodejdou dokud nebude ohniště hotové. Pravdou je, že po 20. hodině se s vyprazdňující bečkou zpomalovalo i tempo práce, ale nálada neklesala. Pouze střízlivé ženy převzaly otěže a dodělaly zbývající část ohniště.

V neděli ráno jsme se na place sešli ještě v malé skupince, se kterou jsme udělali výškové zaměření plochy určené k vyrovnání návozem zeminy. Děti dostaly paličku a dřevěné kolíky a nadšeně celou plochu vykolíkovaly. Tentýž den okolo 10. večerní mi sousedi našeho projektu telefonovali, že jejich opilý soused vzal do ruky motorovou pilu a rozestavěnou ohrádku na popelnice „zkrátil“. Byl jsem se jako vedoucí projektu na místě hned podívat, zda vandal nepokračuje dál, ale zdálo se, že ohrádka byla jediným cílem. Policii jsme nevolali, protože škoda nebyla až tak vysoká, ale sešel jsem se s ním druhý den. Přestože ho vidělo několik lidí, všechno z očí do očí zapíral. O několik dní později jsem se sešel se všemi vlastníky bytů z domu kde dotyčný bydlí, a ten slíbil, že na příštích brigádách přiloží ruku k dílu. Tak doufáme, že své slovo dodrží. Z jednání ovšem také vyplynulo, že v rámci domu vázla komunikace při předávání informací o projektu a dohodli jsme se, že posuneme celý přístřešek pro popelnice o cca 30 metrů tak, aby ho neměl před okny nikdo.

Máme toho ještě hodně na práci a těšíme se na další brigády!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *